آخرین اخبار : 

کودتای ترکیه

wpid-kodeta-06.jpg

کودتای ترکیه

کودتای ترکیه گزارش «تابناک»، ساعتی پس از اعلام این خبر که ارتش ترکیه با حضور در خیابان‌های شهرهای اصلی این کشور، در تلاش برای به دست گرفتن دولت برآمده، برخی منابع خبر دادند، افراد نزدیک به جنبش «گولن» پشت پرده کودتای ترکیه هستند. اندکی بعد، وزیر دادگستری ترکیه نیز در اظهارنظری مشابه، طرفداران فتح الله گولن را مسئول این کودتا دانست.

این در حالی است که رسانه‌های سعودی به نقل از فتح‌الله گولن نوشته‌اند، او کودتای ترکیه را محکوم کرده و خواستار بازگشت آرامش به کشور شده است.
اما فتح الله گولن که امشب این همه از وی نام برده می‌شود، کیست؟
منابع مختلف، محمد فتح الله گولن را واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه خوانده که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. گولن در عمر خود مشغول تدریس نسخه‌ای پیشرفته از اسلام است با نام «اسلام آناتولیایی» که مبتنی بر آموزه‌های یک عالم اسلامی به نام «سعید نورسی» است. در تفکر گولن که عمیقاً معتقد به مدارا و تسامح است، هرگونه تروریسم شدیداً محکوم و او معتقد به گفت‌وگوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب‌های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان‌هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بار‌ها پیشقدم شده است.

ویدیوهای مرتبط :

کودتا در ترکیه

کودتا ترکیه

کودتای ترکیه